Skip to main content
Influencer Marketing

Dünyadaki ilk dijital influencer: Lil Miquela

By 14 Şubat 2022Kasım 23rd, 2022No Comments

Son dönemde ortalığı kasıp kavuran influencer sektörünün durulmaya hiç niyeti yok. Öyle ki, artık robotlar devreye girdi. Dünyanın ilk dijital fenomenini yakından tanımak ister misiniz? 

Instagram’da dikkatleri üstüne çeken bir sosyal medya fenomeni  diğerlerinden oldukça farklı. Lil Miquela isimli sosyal medya fenomeni, Brud isimli bir teknoloji şirketinin yarattığı kurgusal sanal bir karakter. Ancak o kadar gerçekçi görünüyor ki, insanlar arasındaki farklı anlamakta zorluk çekiyor. Çünkü kendisi tıpkı bir insan gibi konuşuyor, aşık oluyor, şarkı söylüyor hatta aktivistlik bile yapıyor! 

https://www.youtube.com/watch?v=tCBnMdzzHyI
Lil Miquela x Samsung

Lil Miquela, Trevor McFedries ve Sara Decou tarafından CGI (bilgisayar üretimi imgeleme) teknolojisi kullanılarak Kaliforniya’da oluşturuldu. 2016 yılında açılan Instagram profili ile teenage model olarak doğan Miquela, pek çok Hollywood ünlüleri ile çalışan Creative Artists Agencey isimli kast ajansı ile sözleşme imzaladı. Yaratıcı şirketi Brund tarafından Z neslinin moda öncüsü olarak tanımlanan Miquela Samsung, Prada, Calvin Klein gibi dünya markaları ile çalışırken aynı zamanda şarkıcılık da yapıyor.

Robot diyip geçmemekte fayda var çünkü şu an kendisi 3 milyon takipçi ile mega bir influencer olmuş; dünyaca ünlü sanatçılarla ve markalarla işbirliği yapıyor.

Time dergisinin 2018 yılında yayınlanan “İnternetteki En Etkili 25 Kişi” listesine girmiştir. Aç kalmadan mükemmel bir vücuda sahip olabilmesi, hiçbir zaman yaşlanmayacak ve enerjisi bitmeyecek olması markaların neden kendisi ile çalışmak istediğini apaçık ortaya sererken aynı zamanda modeller ve diğer fenomenler tarafından endişelere sebebiyet veriyor. Bu durumdan hoşnut olmayan ise sadece fenomenler değil. 

Ebeveynler Endişeli

The Guardian’de yer alan habere göre, “Sanal ünlüler, markalara ve şirketlere bir düğmeye tıklayarak genç kitleye hitap etme olanağı sağlıyor. Bu; şirketlerin, en etkili görüntü dizisini oluşturmak için canlı verileri kullanarak gençleri kolayca manipüle etmelerine olanak sağlıyor” açıklaması yapan Psikolog Dr Linda Papadopoulos, küçük yaştaki çocukların ve gençlerin manipüle edilmesinden endişe duyduğunu ifade ediyor.

Dijital Fenomenler Nasıl Oluşturuluyor?

Lil Miquela ve Brud Ekibi

Dijital fenomenler her ne kadar montaj gibi dursa da hareketli grafikler, gelişmiş yazılımlar ve 3 boyutlu modelleme teknikleri kullanılarak baştan aşağı en ince detayına kadar tasarlanıyor. Lil Miquela’da bir hareketli grafik ürünü. Sosyal medyadaki gönderi ve hikayeleri de 3 boyutlu olarak hazırlanıyor ve paylaşılıyor.

Lil, insanların daha kolay anlamaları adına kendini bir robot ve duygusal 3 boyutlu bir karakter olarak tanımlıyor, ancak aslında tam olarak bir robot veya yapay zeka ürünü değil. Tam anlamıyla bir yapay zeka ürünü olmasalarda, bu sanal kişilikler birçok girişimci ve sanal yaratıcıya bu teknolojiyi ileri taşımak adına ilham veriyor.

Bunların yanında Lil gibi sanal kişiler de diğer birçok gerçek sosyal medya fenomeni gibi para kazanıyor ama kendilerini tasarlamak da oldukça maliyetli. Lil Miquela’nın yaratıcısı olan Brud’da, son zamanlarda Silikon Vadisi yatırımcılarından 6 milyon dolarlık fon aldı.

Kaynak

https://www.instagram.com/p/CLQAQQDHhLK/
Close Menu