Skip to main content
Dijital Pazarlama

Freelance çalışanların yeni gözdesi: Upwork

By 8 Temmuz 2022Kasım 23rd, 2022No Comments

Pandemide alıştığımız evden çalışma prensibi ve ekonomik kriz, insanların uzmanlık alanlarından biraz daha fazla kazanmak istemeleri için farklı platformlara yöneltti. Son üç yılda birçok insanın rağbet ettiği Upwork, global arenada uzaktan çalışmanızı ve döviz kazanmanızı sağlıyor.

Upwork, 2015 yılında Elance-oDesk ismiyle Amerika’da kurulan bir freelance sitesidir. Henüz yedi yıllık bir geçmişe sahip olan site, 12 milyondan fazla kullanıcısı ile en çok kullanılan freelance sitelerinden biri olmuştur.

Yazılım,  tasarım, veri bilimi, çevirmenlik, seslendirme, dijital pazarlama gibi alanlarda hizmet vermesi ile çeşitliliğini ortaya koymuştur. Upwork’te kısa ya da uzun süreli projeler bulmak mümkündür.

Adım Adım Hesap Açma

Upwork’te iki türlü hesap açabilirsiniz:

 • Client / Müşteri
 • Freelancer / Serbest Çalışan
 1. Öncelikle hangi alanda çalışacağınızı belirledikten sonra siteye girip “Freelancer olarak başvuru” seçeneğine tıklayın.
 1. Adınızı, soyadınızı ve e-posta adresinizi girdikten sonra karşınıza “Complete your account” başlıklı bir form gelecek. 
 2. Ülkenizi seçin, şifrenizi girin ve “Work as a Freelancer” seçeneğini seçin.
 3. Kullanıcı adınızı seçip anlaşma onay kutusunu da işaretledikten sonra devam edebilirsiniz. 

E-postanız onaylandığında karışınıza gelecek sayfada ne tür hizmeti vermek  istediğinizi, yeteneklerinizi ve deneyim seviyenizi girin. 

Profil Oluşturun.

Buraya fotoğrafınızı ve unvanınızı ekleyiniz. Kendinizi ve yaptığınız işi anlattığınız bir paragraf yazınız. Eğitim bilgileriniz, iş geçmişiniz, çalışmak için haftalık kaç saat uygun olduğunuz gibi bilgileri girmeniz gerekiyor. 

Güzel bir profil oluşturmak için dikkat etmeniz gerekenler:

 • Sonuç odaklı bir başlık
 • Göz alıcı bir referans
 • Kendinizi kısa ve öz tanıtmak
 • Uzmanlığınızı ve onlar için ne yapacağınızı gösterin
 • Uzmanlık alanını gösteren net, doğrudan başlık

Profilini eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun. Güvenilirlik, Upwork platformu için olmazsa olmazdır. Sisteme kayıt olduktan sonra platformdaki işleri görüntülemeye başlayabilirsiniz. 

UPWORK’TE NASIL İŞ ALABİLİRİM?

Aylık kredi sistemi olduğu için her gördüğünüz işe başvurmak mümkün olmuyor. 

Proje sahipleri veya işverenler freelancerlardan bazı ek beceri taleplerinde bulunabiliyorlar. İleri düzeyde İngilizce bilmek, bilgisayar programlarına hakim olmak gibi şeyler olabiliyor. 

Bu özelliklere sahip olduğunuzu kanıtlamak için istenen ek becerilerle alakalı yeterlilik testlerine girip belirli bir puanı almanız gerekiyor. Yeterlilik testlerindeasgari  puan almanız durumunda sonuçlarınız profilinizde sergileniyor. Bu sayede puanların istendiği işlere kolayca başvurabiliyorsunuz.

O yüzden ne kadar fazla testten başarıyla geçerseniz o kadar fazla proje için uygunluk sağlamış oluyor, proje alma şansınız artıyor.

Sistemde bir iş aldığınızda işveren ile aranızda bir mesajlaşma sayfası açılıyor ve iletişimi buradan sağlıyorsunuz. Ayrıca görüntülü görüşme de yapabiliyorsunuz. İletişimi bu kanal dışında yapmak ise önerilen bir davranış değil.

İş bitirip ve teslim ettiğinizde, Upwork hizmet veya işin tutarına göre bir komisyon alıyor.

UPWORK’TE ÖDEME ALMA

Türkiyede paypal kullanılmadığından payoneer ile ödemelerinizi alabilirsiniz. Payoneer de işlem başına komisyon almaktadır.

Bir Upwork profili açtığında bu kesin bir şekilde dolar kazanacağınız anlamına gelmiyor elbette; Upwork böyle bir garanti sunmuyor. Lakin bir kontrat başlatılmışsa, müşteriden işin ücretinin parasını direkt olarak alıyor. Böyle freelancerlar mağdur duruma düşmemiş oluyorlar. Aynı şekilde iki tarafın onayıyla birlikte para Upwork hesabından, freelancerın hesabına geçiyor. (Müşterinin dönüş yapmaması durumunda, iş tesliminden 14 gün sonra Upwork parayı freelancerın hesabına direkt olarak yatırıyor.)

Upwork’ün püf noktaları

 • Çalıştığınız markalar ile iletişimi koparmayın. Sürekli aynı firmalardan işler alabilirsiniz.
 • Baştan savma işler yapmayın. Yüksek puan almak, bir sonraki işinizi bulmanızda önemli rol oynayacaktır. Kimse düşük puanlı biriyle çalışmak istemez.
 • Profilinize özen gösterin. İlk izlenim her zaman önemlidir.

Kaynak 1 , Kaynak 2, Kaynak 3

Close Menu