Skip to main content
Technology

Türkiye’deki tüm tapular Metaverse evrenine aktarılacak

By 14 Şubat 2022Kasım 23rd, 2022No Comments
  • Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Türkiye’nin dijitalleşmesini sağlayacak önemli bir adım attı.
  • Pilot bölge olarak seçilen Amasya’ya dair tüm tapu ve kadastro bilgilerini dijital dünyaya uyarladılar.

Gündemden düşmek bilmeyen Metaverse için ülkeler kollarını sıvadı. Dijitalleşmenin ve günceli yakalamanın önemini pandemide daha da iyi anlayan ülkeler ve global şirketler, vakit kaybetmek istemiyor. Türkiye de onlardan biri.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Metaverse ekosistemlerine hazır olmak için harekete geçti. Uçak ve uydu görüntüleri üzerinden 3 boyutlu şehir modelleri oluşturmaya başlayan kurum, tapu ve kadastro bilgileri ile binaların mimari projelerini de 3 boyutlu hale getirdi. Yapılan çalışmalar, Türkiye’nin Metaverse ekosistemlerine hazır hale getirilmesini sağlayacak.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar, önümüzdeki günlerde bir çalıştayın konusu olacak. Yetkililerle birlikte alanında uzman isimler ve akademisyenlerin de katılacağı bu çalıştayda, sistemin tüm detayları anlatılacak. Bu çalıştayın, dijital Türkiye’nin oluşturulabilmesine önemli katkılar sağlaması hedefleniyor.

Amasya, Metaverse’teki yerini aldı
Metaverse

Sabah’ın haberine göre Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Amasya’yı Metaverse ekosistemi için pilot il seçti ve metaverse’e taşımaya hazır hale getirdi.

Bu bağlamda; kentteki tüm yapılar, adresler, mimari projeler, gayrimenkul değerleri ile tapu ve kadastro bilgileri, Amasya için dijital ortamda uyarlandı. Dijital Amasya, az önce bahsettiğimiz çalıştayda katılımcılara tüm detayları ile gösterilecek.

Dijital Türkiye, aslında herkes için önemli bir adım. Zira yapılacak çalışmalar sayesinde satın almayı düşündüğünüz bir evi uzaktan inceleme imkanına sahip olacaksınız. Ancak Metaverse’teki Türkiye’nin tek avantajı bu olmayacak. Bu teknoloji sayesinde şehir planlama, afet yönetimi ve kentsel dönüşüm gibi alanlarda da çalışmalar yapılabilecek. 

Kaynak: Sputnik

Close Menu