Skip to main content
Genel

Metaverse evreninde tanıdık yüz: Vestel hazırlıklara başladı

By 14 Şubat 2022Kasım 23rd, 2022No Comments
  • Metaverse dünyasın katılan markalar arasına Vestel de giriyor.
  • Vestel’in yatırım alanları içinde ‘IoT, Artırılmış Gerçeklik ve Yapay Zekâ’, uzun zamandır önemli bir yer tutuyor.
  • Vestel ekosistemi, çalışanlar ve tüketiciye yönelik farklı deneyimlerin yanında, sanal fabrika gibi uygulamalar da yer alacak.

Metaverse dünyası gittikçe kalabalıklaşıyor. Global markaların sanal evrene katılacaklarının duyurmasının ardından bir müjde de milli markamız Vestel’den geldi.

Anadalu Ajansı muhabiri Abdulselam Durdak‘ın yaptığı habere göre, Vestel CEO’su Turan Erdoğan konu hakkında önemli ve umut vaaden açıklamalarda bulundu.

Vestel’in Metaverse’te ilk adımını güçlü bir başlangıçla atacağını belirten Erdoğan, “Akıllı teknolojiler Vestel’i Vestel yapan en önemli bileşenlerden biri. Teknolojiyi dünyayı daha iyi bir yer haline getirme amacıyla kullanıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Vestel geleceğe hazırlanıyor

Akıllı teknolojilerin yaygınlaşmasıyla akıllı şehirlerin ve akıllı evlerin arttığı; yapay zekânın hayatımızın önemli bir parçası olacağı bir geleceğin yakın bir zamanda bizi beklediğini ifade eden Erdoğan, Vestel’in bu gelecek için somut bir adım attıklarının müjdesini verdi.

“Vestel olarak bu geleceğe hazırlanıyoruz. Şimdi de somut bir adım atarak yeni dijital evren Metaverse evreninde ilk Vestel mağazamızın açılışını yapacağız” açıklamasında bulundu.

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçekliğin kullanımını büyük ölçüde artıracak bu yeni dijital evrende, üç temel hizmet sunacak:

  1. Yaratılacak 3 boyutlu çözümler ile ürünleri deneyimlemek
  2. Bilgi almak
  3. Alışveriş yapmak

Vestel, yakın zamanda duyuracağı değer üreten projeleri ve blok zinciri çözümleriyle Metaverse mağazasını entegre edecek. 

Vestel ve Meta işbirliği

Erdoğan, Vestel’in vizyoner yaklaşımını bu süreçte de devam ettirdiğini belirterek, “Metaverse evreni ve blok zinciri çözümlerini doğru anlamak, tanımak ve kalıcı adımlar atabilmek için; yatırım sürecimizin başından itibaren Meta (eski adıyla Facebook) ile dirsek temasındayız.” açıklamasında bulundu.

Meta’nın yol gösterici olarak konumlandığı bu iş ortaklığı kendileri için çok kıymetli olduğunu belirten Erdoğan, bundan sonra Meta ile çok daha yakın çalışacaklarını ve gelişmeleri hızlı şekilde takip edip uygulamaya alacaklarını ifade etti.

Değişime öncü

Değişme öncülük etmeye devam edeceklerini belirten Erdoğan, “Dünyamız büyük bir hızla değişiyor. Bu değişime ayak uyduran değil; en hızlı şekilde adapte olan, büyük bir çoğunluğuna öncülük eden bir marka olarak değişime öncülük etme rolümüzü dijital evrende varoluşla destekleyeceğiz” dedi.

IoT, artırılmış gerçeklik ve yapay zeka alanlarına da önemli yatırımlar yapan Vestel, bu alanlardaki yetkinliklikleri ile karanlık fabrika uygulamalarından 3D Printing’e, kendinden sürüşlü yönlendirilmemiş taşıma araçlarından robot ve robot işbirliklerine uzanan geniş bir perspektifte dijital faaliyetlerini sürdürüyor.

Şirket ayrıca, Vestel Ventures aracılığıyla doğrudan Artırılmış Gerçeklik alanında faaliyet gösteren bir şirkete yatırım yaparak bu alana yaptığı yatırımlarını artırıyor. 

Kaynak: Pazarlamasyon, AA

Close Menu