Skip to main content
Branding

Garajda hikmet var: Apple

By 14 Şubat 2022Kasım 23rd, 2022No Comments

Apple’ın hikayesi 1976 yılında Steve Jobs ve Stephen Wozniak ortaklığında Kaliforniya’nın Cupertino şehrindeki bir garajda başladı.

ABD’nin bilgisayar konusundaki sembolü olan Apple, ilk kurulduğunda Macintosh ismi ile biliniyordu. Bu isim ise elmanın bir çeşidinden gelmekteydi. Sonrasında ise Steve Jobs firmanın ismini Apple olarak değiştirdi.

Bu sembol için birçok söylenti bulunmakta. Bu söylentiler içerisinde en çok kabul göreni ise, ilk bilgisayarların üretiminde rol alan Alan Turing’e ithafen kullanıldığıdır. Alan Turing, İngiltere’nin savaş dönemlerinde teknolojik konularda yaptığı katkıların hiçe sayılmasından sonra evinde ölü bulunmuştu.

Elma konusuna gelecek olursak, intihar ederek yaşamına son veren Alan Turing’in son anında elinde ısırılmış bir elma görüldüğü söyleniyor. Ayrıca Alan Turing konusu ilginizi çektiyse “Enigma” filmini izlemenizi öneririz.

Steve Wozniak ve Steve Jobs gençliklerinde teknolojiye ilgi duyan iki arkadaştı.Bundan dolayı 1972 yılında Hawlett Packard şirketinin kapıları onlara açılmıştı. Bir süre bu firmada part time olarak çalıştılar. Bu dönem içerisinde ev yapımı bilgisayarlar üzerinde çalışmalar yürütüyorlardı. Konu ticaret olduğunda ise bir elmanın iki yarısı gibiydiler.

Bilgisayarlara olan ilgilerinin yanı sıra Steve Wozniak’ın bilgisayar konusundaki yeteneği ile Steve Jobs’ın pazarlama yeteneği birleşiyordu. Wozniak ve Jobs’ın yapmış olduğu bir röportajda, Apple’ın kuruluşunu birbirini tamamlayan iyi bir ikili olmalarına bağlamışlardır.

1976 yılına gelindiğinde, Apple’ın üçüncü ama çok bilinmeyen kurucusu olan Ron Wayne de ekine katıldı ve bir gün hemen herkesin cebine girecek Apple’ı Jobs’ın evindeki garajda kurdular.

İlk bilgisayarları, MOS 6502 işlemciye sahip olan Apple I oldu. Bu bilgisayarı daha çok Steve Wozniak’ın sağladığı sermaye ile ortaya çıkardılar. Günümüzdeki teknolojinin temelleri atılmaya başlanmıştı.

Garajda çalışmalara devam eden ortaklar, ilk olarak 200 adet Apple I bilgisayarı üreterek satışa başladılar. Apple I’in satışlarından hemen sonra, Apple II için çalışmalar başladı ve 1977 yılında sahne Apple II’nin oldu.Ekip gelen başarılarla birlikte daha da motive olup IBM’e rakip olmayı hedefledi. Bunun üzerine 1980 yılında Apple III’ü geliştirdi.

Ne yazık ki Apple I ve Apple II ile gelen başarı, Apple III ile devam etmedi. Bunun nedeni ufak bir tasarım hatasıydı. Aşırı ısınmadan dolayı hasar gören bilgisayarlar tek tek geri çağrılıyordu.

Evet bilgisayarlar geri çağrılıyordu ve yükselişe engel oluyordu. Fakat yine de 12 Aralık 1980’de halka arz edilen Apple Inc, rekor bir sermayeyle borsada yerini aldı.

1998 yılında ilk iMac geliştirilerek piyasa sürüldü. iMac, bir yıl içerisinde 1 milyon adet satıldı ve piyasaları alt üst etti. Teknoloji sektöründeki durdurulamaz yükselişi devam ediyordu.

1999 yılında iBook’u geliştiren şirket tempo kaybetmeden bilgisayarlardaki estetiği işletim sistemine de taşıdı ve 2001 yılında Mac OSX 10.0Cheetah ile piyasadaki yerini sağlamlaştırdı.

2000’li yıllara gelindiğinde iPod ile müzik dünyasına giriş yaptı. iPod, iTunes yazılımı ile gelmişti ve kısa sürede piyasadaki en popüler müzik çalar olmayı başardı.

6 Haziran 2005’te gerçekleştirilen Worldwide Developers Conference’da Steve Jobs, Apple’ın Intel temelli Mac bilgisayar üreteceğini duyurdu.

2009 yılında ise Apple mikroçip tasarlamak için kendi ekibini kurma çalışmalarına başladı.

Apple devam eden yıllarda cep telefonu, müzik çalar ve bilgisayar alanında yenilik yapan iPhone, iPod Touch, iPad ve iMac ürünleriyle başarılarına devam etti.

Kasım 2010’da Apple’ın hisse senetleri 300 dolar ile tüm zamanların en yüksek değerine ulaştı.

Steve Jobs 24 Ağustos 2011’de şirketin yönetim kurulu başkanlığından ayrıldığını açıkladı ve görevi Tim Cook’a bıraktı.

5 Ekim 2011 tarihinde ailesi tarafından yayınlanan bir bildiride “Steve Jobs aile üyeleri başucunda ve sükunet içinde öldü.” açıklaması yapıldı. Cook, Apple, vizyon sahibi bir kişiyi ve bir yaratıcı dehayı; dünya inanılmaz bir insanı kaybetti.” açıklamasının ardından kimi çevreler bu ölümün ardından şirketin kurucuları arasında yer alan Steve Wozniak’ın daha fazla sorumluluk alması gerektiğini savundu ancak bu olay Wozniak’ın çok net olumsuz yanıtı ile uygulamaya geçilmeden rafa kaldırılmış oldu.

Günümüzde Tim Cook’ın yönetiminde faaliyetlerine devam eden Apple’ın 700 milyar dolar bütçesi ile dünyanın en zengin şirketi olduğu biliniyor.

Close Menu